Candan Genceroğlu Radüs Dergisi Röportajı

Martin Luther’in çok sevdiğim ve bizim sektörü çok güzel ifade eden bir sözüyle başlayayım; ‘Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Michelangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’ın beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürülsün ki gökteki ve yerdeki herkes durup burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin.’’

 

CANDAN GENCEROĞLU KİMDİR?

Ben İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler mezunuyum. İş yaşamına 1985 yılında sigorta, turizm, nakliye taahhüt ve taşımacılık faaliyetleriyle başladım. Katı atık sektörde yurt içi ve yurt dışı projelerde bulundum. Sektörde uzun yıllar üst düzey yöneticilik makine ikmal ve satın alma direktörlüğü, gurup yönetim kurulu üyeliği gibi çeşitli görevlerde bulundum.28 yıla yakın tecrübemle 2014 yılında Gentek lojistik, temizlik ve endüstriyel ürünler A.Ş’yi kurarak katı atık ekipmanları alanında faaliyetlerimi sürdürmekteyim.

 

NİYE KATI ATIK ?

Sorunuza Martin Luther’in çok sevdiğim ve bizim sektörü çok güzel ifade eden bir sözüyle başlayayım; ‘Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Michelangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’ın beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürülsün ki gökteki ve yerdeki herkes durup burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin.’’ Biz bu bilinci geliştirmek ve bunu bir kültür haline getirmek zorundayız. Çözüm tek başına sadece çöpün kaldırılıp götürülmesi değildir. Şehrin temizlenmesidir. Yeşilin gerçek tonuna bürünmesidir. Bunu da çağımıza en uygun araç gereç ve ekipmanlarla yaparsak gerçekleştirilebiliriz.

 

GENTEK KATI ATIK SEKTÖRÜNDE NASIL FAALİYETTE BULUNUYOR?

Gentek bölgeye ve coğrafik şartlara göre seçilen ekipmanlar, kullanılan araçlarla bunların satışı ve kiralanması faaliyetlerini yürütmektedir. Biz işi ticari bir faaliyet görmekten ziyade bilgi birikimi ve tecrübemizle en uygun teknoloji ve çok uygun işletme maliyetleriyle kullanıma sunan bu bilinçle hareket eden firmayız. Gentek Kurumsal bazda katı atık sektöründe ekipmanlı araç kiralama ve ikinci el satışını yapan ilk ve tek firmadır. ÇEVRE SEKTÖRÜNÜ NASIL YÖNLENDİRMEYİ PLANLIYORSUNUZ? Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde katı atık projelerinde yer aldık. Bu projelerde çöpün menşeinin bölgelere göre, semtlere göre, hatta sosyo ekonomik ve kültürlere göre farklılık gösterdiğini öğrendik .Gentek olarak elde ettiğimiz bu tecrübeyle bölgelerde hangi araç ve ekipmanların kullanılmasının uygun olacağı doğru yönlendirmeler sunarak beklentilerini karşılamaya çalışıyoruz.

 

SİZCE TÜRKİYE’DEKİ ÇEVRE TEKNOLOJİSİ ŞUANDA YETERLİ Mİ?

‘İşleyecek usta el olmazsa çok kere cevher bir işe yaramaz’ ’evet yeterince cevher var eksiğimiz bu cevheri işleyecek usta elleri cesaretle teşvik edememek. Gentek olarak yerli üretimi cesaretle teşvik ederek son derece güzel sonuçlar elde ediyoruz. En güzel şey bir gün ülkemizde üretilen yerli katı atık teknolojilerin Paris, Londra gibi Avrupa’nın en gözde kentlerinde yaygın halde kullanıldığını görmek olacaktır.

 

YENİ TEKNOLOJİ OLARAK KATI ATIK SEKTÖRÜNDE ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VAR, BUNLAR YURTDIŞINDAN GELİYOR. BU KONUYLA İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ, BUNLAR GEREKLİ VE FAYDALI MIDIR?

Hollanda, Norveç gibi ülkeler gelecek on yılda tüm fosil yakıtlı araçların satışını yasaklama kararı aldılar. Bu hızla da yaygın hale gelecektir. Gerek işletme maliyetleri gerekse çevre sağlığı açısından son derece faydalı görüyorum.Umarım çevre temizliği için kullanılan tüm araçların çevreyi kirletmeyen teknolojilerle donatılması zaruri hale getirilir ve bu çelişki ortadan kalkar. Bu sektörde bu konuyla ilgili çalışan firmaları biliyorum ve sektöre kattıkları teknolojik gelişmeleri takdirle karşılıyorum. Bu firmalarla şuanda da partner olarak yürümekteyiz ve Gentek olarak gereken desteği sonuna kadar vermeye devam edeceğiz. Sıkıştırma ünitesinde elektrikli motorun kullanılması yakıt maliyetini azaltacağı gibi çevrenin daha az zehirlenmesine de katkıda bulunacaktır.

 

GENTEK DENİNCE AKLIMIZA NE GELMELİ?

Tabi kalite uzun bir maratondur. Aklımıza Güven, tecrübe, teknoloji, çevre bilinciyle hareket eden çözüm ortağınız gelmelidir.

 

SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ?

Bir işi başarabilmek için o işi sevmek gerekir. Ben bir şehre girdiğimde kaldırımlara bakarım kafamı kaldırır yeşilliğe bakarım, eğer yeşil gerçek tonuna doğru gitmiş ise orada iyi bir temizlik yapılıyor demektir. Bu da doğru teknoloji ve doğru bilinçle gerçekleşir. Bu bilinçle Gentek olarak sektöre katkı sunmaya devam edeceğiz. Ayrıca düşüncelerimizi ifade etme fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.

 

Ben İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler mezunuyum. İş yaşamına 1985 yılında sigorta, turizm, nakliye taahhüt ve taşımacılık faaliyetleriyle başladım. Katı atık sektörde yurt içi ve yurt dışı projelerde bulundum. Sektörde uzun yıllar üst düzey yöneticilik makine ikmal ve satın alma direktörlüğü, gurup yönetim kurulu üyeliği gibi çeşitli görevlerde bulundum.28 yıla yakın tecrübemle 2014 yılında Gentek Lojistik, Temizlik ve Endüstriyel Ürünler A.Ş’yi kurarak katı atık ekipmanları satış, kiralama, temizlik ve geri dönüşüm alanında faaliyetlerimi sürdürmekteyim.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer